Wychowanie dziecka – co musisz o tym wiedzieć?
Nasze życie toczy się tak szybko, że czasami zapominamy co w nim jest najważniejsze. Większość ludzi uznaje rodzinę za największą wartość i trudno się dziwić. Znalezienie swojej drugiej połówki czyni nas szczęśliwymi i kochanymi. Jest jednak uczucie jeszcze bardziej wzniosłe od tego, a mianowicie to, gdy na świat przychodzi wasze dziecko. Szczęśliwi rodzice na chwilę zapominają o wszystkim, a skupiają na swoim małym szkrabie. Po dziewięciomiesięcznym oczekiwaniu nareszcie jest, potomek z krwi i kości. Osoba, która będzie kontynuować wasze dzieło na świecie, gdy was już zabraknie. Jednak rodzicielstwo to jest trudny orzech do zgryzienia.
Tak na prawdę w momencie gdy rodzi się dziecko, dla rodziców jest to moment rozpoczęcia arcytrudnej misji jaką jest wychowanie dzieci. Pojawia się wiele pytań jak to zrobić. Czy być surowym rodzicem i trzymać dziecko krótko? Czy jednak dać mu trochę luzu i więcej zaufania? Przede wszystkim trzeba dziecko uświadomić, oczywiście jak trochę podrośnie, że w życiu nie zawsze będzie miało wszystko podane na tacy, a tylko ciężką pracą i umiejętnościami osiągnie sukces. Takie kwestie można wpajać podczas zwyczajnych zabaw jak np. podczas gry w piłkę nożną, warcaby, szachy itd. Nie można swojej pociechy zbyt rozpieszczać i dawać mu za każdym razem wygrywać, ale zmusić do rozwoju poprzez stopniowe zwiększanie poziomu trudności. Oczywiście nie chodzi tutaj o zniechęcenie dziecka ogrywając je za każdym razem, ale przykładowo o wyrównaną rywalizację, żeby poczuło ono, że jest blisko zwycięstwa, jednak musi się jeszcze trochę poprawić.
Nakładanie obowiązków
Nieodłącznym elementem rodzicielstwa jest nakładanie na swoją pociechę obowiązków, z których musi się wywiązywać, a wraz z jego rozwojem dokładania ich. W ten sposób stopniowo przygotowujemy je do dorosłego, samodzielnego życia, gdzie tych obowiązków pojawi się jeszcze więcej. Poza tym dziecko czuje wtedy, że pomaga swoim rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa domowego i czuje się potrzebne. Można za dobre wywiązywanie się z obowiązków wyznaczyć mu jakieś drobne kieszonkowe, wypłacane zawsze w tym samym czasie, np w piątki. Jest to kolejna lekcja o szacunku do pieniądza i umiejętnego rozporządzania nim. Pieniądze dawane o stałej porze przyzwyczają młodą osobę do tego, że w przyszłości tak może być z wypłatą. Nie będzie wtedy miała ona problemu z rozsądnym wydawaniem.
Wartości
W wychowaniu dzieci trzeba pamiętać o wpojeniu im takich wartości jak rodzina, przyjaźń, dobro i nauczyć współczucia. Aby wasz szkrab potrafił skutecznie dogadywać się z rówieśnikami musi być pozbawiony kompleksów, a to jest właśnie rolą rodziców, żeby pomóc dziecku się ich pozbyć. Jeśli będzie się ono czuło gorsze od innych, to niechętnie będzie nawiązywało nowe znajomości i zostanie raczej skrytą osobą. Trzeba dowartościować swoje dziecko, aby czuło się ważne dla społeczeństwa. Nie można jednak przesadzić, zbyt duża pewność siebie sprawi, że rówieśnicy nie będą chciały się z nim bawić i źle się będą czuły w jego towarzystwie. Wykształcenie w młodej osobie mechanizmów empatii znacznie ułatwi jej odnalezienie się w gronie kolegów i koleżanek.
W okresie dojrzewania zaczyna się bunt. Bunt, który jest spowodowany zbyt dużą ilością energii, która nie ma gdzie się uwolnić. W takiej sytuacji warto zapisać dziecko na jakiś sport, zajęcia podczas, których młody się „wyszaleje”. Rozładowanie tej energii pozwoli łatwiej nam jako rodzicom przebrnąć przez trudny okres dorastania.