Rodzina

Wychowanie dziecka – co musisz o tym wiedzieć?

Nasze życie toczy się tak szybko, że czasami zapominamy co w nim jest najważniejsze. Większość ludzi uznaje rodzinę za największą wartość i trudno się dziwić. Znalezienie swojej drugiej połówki czyni nas szczęśliwymi i kochanymi. Jest jednak uczucie jeszcze bardziej wzniosłe od tego, a mianowicie to, gdy na świat przychodzi wasze dziecko. Szczęśliwi rodzice na chwilę zapominają o wszystkim, a skupiają na swoim małym szkrabie. Po dziewięciomiesięcznym oczekiwaniu nareszcie jest, potomek z krwi i kości. Osoba, która będzie kontynuować wasze dzieło na świecie, gdy was już zabraknie. Jednak rodzicielstwo to jest trudny orzech do zgryzienia.

Tak na prawdę w momencie gdy rodzi się dziecko, dla rodziców jest to moment rozpoczęcia arcytrudnej misji jaką jest wychowanie dzieci. Pojawia się wiele pytań jak to zrobić. Czy być surowym rodzicem i trzymać dziecko krótko? Czy jednak dać mu trochę luzu i więcej zaufania? Przede wszystkim trzeba dziecko uświadomić, oczywiście jak trochę podrośnie, że w życiu nie zawsze będzie miało wszystko podane na tacy, a tylko ciężką pracą i umiejętnościami osiągnie sukces. Takie kwestie można wpajać podczas zwyczajnych zabaw jak np. podczas gry w piłkę nożną, warcaby, szachy itd. Nie można swojej pociechy zbyt rozpieszczać i dawać mu za każdym razem wygrywać, ale zmusić do rozwoju poprzez stopniowe zwiększanie poziomu trudności. Oczywiście nie chodzi tutaj o zniechęcenie dziecka ogrywając je za każdym razem, ale przykładowo o wyrównaną rywalizację, żeby poczuło ono, że jest blisko zwycięstwa, jednak musi się jeszcze trochę poprawić.

Nakładanie obowiązków

Nieodłącznym elementem rodzicielstwa jest nakładanie na swoją pociechę obowiązków, z których musi się wywiązywać, a wraz z jego rozwojem dokładania ich. W ten sposób stopniowo przygotowujemy je do dorosłego, samodzielnego życia, gdzie tych obowiązków pojawi się jeszcze więcej. Poza tym dziecko czuje wtedy, że pomaga swoim rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa domowego i czuje się potrzebne. Można za dobre wywiązywanie się z obowiązków wyznaczyć mu jakieś drobne kieszonkowe, wypłacane zawsze w tym samym czasie, np w piątki. Jest to kolejna lekcja o szacunku do pieniądza i umiejętnego rozporządzania nim. Pieniądze dawane o stałej porze przyzwyczają młodą osobę do tego, że w przyszłości tak może być z wypłatą. Nie będzie wtedy miała ona problemu z rozsądnym wydawaniem.

Wartości

W wychowaniu dzieci trzeba pamiętać o wpojeniu im takich wartości jak rodzina, przyjaźń, dobro i nauczyć współczucia. Aby wasz szkrab potrafił skutecznie dogadywać się z rówieśnikami musi być pozbawiony kompleksów, a to jest właśnie rolą rodziców, żeby pomóc dziecku się ich pozbyć. Jeśli będzie się ono czuło gorsze od innych, to niechętnie będzie nawiązywało nowe znajomości i zostanie raczej skrytą osobą. Trzeba dowartościować swoje dziecko, aby czuło się ważne dla społeczeństwa. Nie można jednak przesadzić, zbyt duża pewność siebie sprawi, że rówieśnicy nie będą chciały się z nim bawić i źle się będą czuły w jego towarzystwie. Wykształcenie w młodej osobie mechanizmów empatii znacznie ułatwi jej odnalezienie się w gronie kolegów i koleżanek.
W okresie dojrzewania zaczyna się bunt. Bunt, który jest spowodowany zbyt dużą ilością energii, która nie ma gdzie się uwolnić. W takiej sytuacji warto zapisać dziecko na jakiś sport, zajęcia podczas, których młody się „wyszaleje”. Rozładowanie tej energii pozwoli łatwiej nam jako rodzicom przebrnąć przez trudny okres dorastania.

Możliwość komentowania Wychowanie dziecka – co musisz o tym wiedzieć? została wyłączona